Foça

Foça için 14 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Foça Gezilecek Yerler

Foça Hakkında
Foça Plajları
Foça Siren Kayalıkları
Foça Ne Yapılır
Foça Adaları
Yeni Foça
Eski Foça
Foça Gezilecek Yerler
Foça Beş Kapılar Kalesi
Foça Tatil
Foça Tekne Turları
Foça Nasıl Gidilir
Foça Ne Yenir Ne İçilir
Foça Alışveriş
Foça Konaklama
Foça'ya Ne Zaman Gidilir

 
  • Eski Foça’nın merkezini oluşturan tarihi liman bölgesi, içlerinde Foça butik otellerinin de yer aldığı tarihi taş evler, Arnavut kaldırımlı dar sokaklar görülmesi gereken ilk yerler.
  • Dalga ve rüzgarın aşındırmasıyla meydana gelmiş olan Siren Kayalıkları, aynı zamanda mitolojik kehanetlere ev sahipliği yapan bir nokta. Homeros’un, Odysseia destanında Sirene’lerden kadın başlı, etkileyici sesleri olan, gemicilere yollarını şaşırtan yaratıklar olarak bahsediliyor. İsmini buradan alan kayalıklar diğer yandan soyu tükenmek üzere olan Akdeniz foklarını da içinde bulunduruyor. Foklara zarar verilmemesi adına bölgede denize girmek yasak fakat Foça’dan düzenli olarak bu bölgeye tekne turları hareket ediyor.

Siren Kayalıkları

  • Siren kayalıklarının bulunduğu Orak Adası ile birlikte İncir Adası, Kartdere Adası, Metelik Adası, Atatürk Adası ve Fener Adası’ndan oluşan Foça adalarını limandan kalkan teknelerle ziyaret edebilmek mümkün. Özellikle İncir Adası tarihi kalıntıların bulunduğu, piknik yapmak ve denize girmek için sıkça tercih edilen bir ada.
  • Çan tepesinin eteğinde yer alan ve kaya mezar şeklinde inşa edilen yapı ise Şeytan Hamamı ismiyle anılıyor. Kent merkezine olan uzaklığı yaklaşık 2 km.
  • Eski Foça’da yer alan Beş Kapılar Kalesi, Michel Paleoloc tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna'ya verilmiş ve zaman içerisinde Cenevizliler tarafından surları onarılmış, tarihi açıdan oldukça değerli bir alan.

Beş Kapılar Kalesi

  • Dış Kale olarak da bilinen Ceneviz Kalesi, 1678 yılında bölgeyi korumak için stratejik bir noktada, Osmanlılar tarafından, bir boğazkesen olarak inşa edilmiş.
  • Eski Foça’dan, Yeni Foça’ya kadar yaklaşık 25 km’lik bir sahil şeridinde uzanan Foça koyları, gezilmesi gereken yerler arasında önemli noktalardan.
  • Foça girişindeki Foça Yel Değirmenleri, Fatih Sultan Mehmet döneminde kiliseden camiye dönüştürülen Fatih Camisi, tarihi Osmanlı Mezarlığı ve Yunan Mezarlığı Foça'da gezilebilecek diğer yerler.

Foça Tekneler ve Denizfoçada nereler gezilir? foça görülecek yerler  foça görülmesi gereken yerler  foça adaları  foça koyları  eski foça  yeni foça 
Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.

Foça Makalelerinden Seçmeler
Foça Koyları Foçada Nereler Gezilir? Foça Görülecek Yerler Siren Kayalıklarında Ne Var Yeni Foça Eski Foça Farkı Ne
Eski Foça Yeni Foça Farkı Ne? Foça Yemekleri Foça Koyları Foça Reçel
Eski Foça Neler Yapılır? Eski Foça Nereler Gezilir? Eski Foça Ne Yenir Ne İçilir? Neden Eski Foça Deniyor? Foça Siren Kayası Foça Servis
Eski Foça Neler Yapılır? Eski Foça Nereler Gezilir? Eski Foça Ne Yenir Ne İçilir? Foça Metro Foça Denize Girilecek Yerler Foça Mutfağı
Foça Tarihi Yapılar Foçada Ne Yenir Foça Kalesi Foça Siren Kayası
Foça Önemli Başlıklar

Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK