Foça

Foça için 14 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Foça Adaları

Foça Hakkında
Foça Plajları
Foça Siren Kayalıkları
Foça Ne Yapılır
Foça Adaları
Yeni Foça
Eski Foça
Foça Gezilecek Yerler
Foça Beş Kapılar Kalesi
Foça Tatil
Foça Tekne Turları
Foça Nasıl Gidilir
Foça Ne Yenir Ne İçilir
Foça Alışveriş
Foça'ya Ne Zaman Gidilir
Foça Konaklama

 

Eski Foça'dan, Yeni Foça'ya uzanan kısımda altı adet yerleşimin olmadığı, ıssız ada bulunuyor. Bazıları eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan bu adalar; Orak, İncir, Fener, Atatürk, Kartdere ve Metelik Adası.

Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Akdeniz foklarının bulunduğu ünlü Siren Kayalıkları, Orak Adası'nda yer alıyor. Rüzgar estiği dönemlerde ıslığa benzer ilginç seslerin çıkmasına sebep olan Siren Kayalıkları ile beraber yabani tavşanların da yer aldığı Orak Adası'nın güney kıyısında uzun çakıllı bir kumsal da mevcut.

Orak Adası Tekne Turları

Hayırsız Ada olarak bilinen ada, gün batımında Atatürk'ün yüzünü andırdığı için Atatürk Adası olarak anılıyor. 

Yüzeyi otlarla kaplı olan Kartdere Adası'nın ortasında bir çukur ve çukurun içindeyse bir ağaç bulunuyor. Oldukça ilginç bir görüntü oluşturan bu coğrafi oluşum görülmeye değer. 

Metelik ve Fener Adası üzerinde bitki örtüsü bulunmayan küçük adalar. İncir Adası üzerinde ise piknik yapılabilecek bir alan bulunuyor. 

Metelik Adası Genel Görünüm

Orak, Atatürk ve Kartdere adalarında 80 metre yüksekliğe ulaşan dik yarlar bulunuyor. Adalar genelde otsu, çalımsı bitkiler ve makiyle kaplı. İncir Adası'nın kuzey kıyılarında küçük bir çam ormanı, Fener Adası'nda ise kaktüsle kaplı bir alan bulunur.Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.


Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK