Foça

Foça için 13 Kişi Online

İletişim   |   + Tesis Kayıt

Foça Tatil

Foça Hakkında
Foça Plajları
Foça Siren Kayalıkları
Foça Ne Yapılır
Foça Adaları
Yeni Foça
Eski Foça
Foça Gezilecek Yerler
Foça Beş Kapılar Kalesi
Foça Tatil
Foça Tekne Turları
Foça Nasıl Gidilir
Foça Ne Yenir Ne İçilir
Foça Alışveriş
Foça'ya Ne Zaman Gidilir
Foça Konaklama

 

İzmir'in kuzeyindeki turistik beldelerden biri olan Foça, tarihi detaylarla kaplı ve eski Rum evleriyle, taş sokaklarıyla, kalesiyle daha ilk görüşte bu detayları ziyaretçilerine yansıtıyor. Tarihi yapılarına ek olarak çevresindeki koylar nedeniyle de özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören belde, kültür ve denizle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için ideal. 

Foça Sahil Genel Görünüm

Foça'nın merkezi sit alanı ilan edildiği için yapılaşma daha sonraları kuzeyde yer alan Yeni Foça'da yaygınlaşmış ve beldenin merkezi Eski Foça olarak anılmaya başlamış. Eski Foça, isminden de anlaşılabileceği gibi tarihi açıdan daha zenginken, Yeni Foça ise mavi bayrak ödüllü plajlarıyla dikkat çekiyor. 

Eski Foça'nın kalbi sayılabilecek liman kısmı Rumlar'dan kalan tarihi yapılarla çevrili ve aynı zamanda Foça adalrını gezdiren Foça tekne turlarının hareket ettiği nokta. Liman çevresindeki Foça restoran, bar ve kafelerinde bölgeye has balık ve deniz mahsulleri, yabani otlar, Foça şarabı ve sakızlı dondurma tadabilmek mümkün. 

Foça Denizi ve Günbatımı

Martıların ve kedilerin mesken tuttuğu tarihi limandan Foça sokaklarına doğru ilerlediğinizde geçmişin izleri olduğu gibi karşınıza çıkmaya devam ediyor. Karataş efsanesi, Arnavut kaldırımlı Foça sokaklarında yer alan kara taşa kim basarsa o kişinin Foça'dan kopamayacağını söylüyor ve çiçeklerle süslü, şirin tarihi evlerin çevrelediği dar, taş sokaklar bu efsaneyi haklı çıkarır güzellikte. 

Eski Foça'nın merkezinde, kordona ve limana yakın bir noktada bulunan, Foça Kalesi olarak da bilinen Beş Kapılar Kalesi, kentin önemli simgelerinden. Bizans, Ceneviz ve Osmanlı uygarlıklarına tanıklık etmiş olan kale, Eski Foça'nın sahilinde tüm ihtişamıyla meraklılarını karşılıyor. 

Foça Beş Kapılar Kalesi

Tarihi atmosferi kadar koyları ve plajlarıyla da bilinen Foça'nın merkezinden, Yeni Foça'ya doğru uzanan yaklaşık 20 km'lik sahil şeridinde denize girmek için pek çok uygun Foça plajları bulunuyor. Özellikle mavi bayrak ödülü almış olan Yeni Foça Halk Plajı, Karakum Plajı ve Yeni Foça Öğretmenevi Plajı dikkat çekici. Bu Konuya Toplam 0 Yorum Yapılmıştır.   

Ad : Soyad :
E-Mail : Şehir :
Ülke :      
Başlık :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :     Değiştir                  
 

Henüz Yorum Yapılmamış.


Hakkımızda Nasıl Çalışıyoruz İnsan Kaynakları Gizlilik-Güvenlik Yasal Uyarı KvKK